2024. 12. 18.

Az év vége felé közeledve gyakran átgondoljuk, hogyan alakult az év, milyen eredményeink voltak és milyen megoldandó feladatok várnak még ránk. Tanulságokat vonunk le, fogadalmat teszünk és elismerünk, tisztelgünk a mások által elért sikerek előtt. Idén, immár második esztendeje a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet is elismeri kiválóságai munkáját, így az Intézet által alapított díjat idén Szemerédi Endre, Abel-díjas matematikus vehette át.

Ismerte a díj névadóját, Fejes Tóth Lászlót? Van hozzáfűződő személyes emléke róla?

Igen, jól ismertem, nagyon tiszteltem és szerettem Fejes Tóth Lászlót. Kivételesen nagy matematikus volt, a diszkrét geometria megalapítójának tekinthetjük. Rendkívül segítőkész és barátságos volt. Kitűnő sportember, gyakran teniszeztünk ahol nekem nem sok babér termett. Nagy megtiszteltetés, hogy idén a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet nekem ítélte ezt az érmet.

Az év vége során, a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmával reflektorfénybe kerül a tudomány. Hogyan látja, miként lehetne elérni azt, hogy Magyarországon nagyobb hangsúlyt kapjon a matematikai és egyéb tudományterületeken elért sikerek?

Valóban, a tévében és sajtóban nem népszerűsitik eléggé a tudományt azon belül a matematikát. Ezen kellene változtatni. Például több olyan a kitűnő vetélkedőre lenne szükség  mint a Génius program ahol részben tudománnyal kapcsolatos kérdések is szerepelnek. Annak idején igen népszerű volt a „Ki Miben Tudós” vetélkedő, ehhez hasonló programokat el tudnék képzelni ma is.

Egy évig az orvosira járt, és egy gyárban dolgozott, mielőtt a matematikával kezdett foglalkozni. Mit üzen azoknak a diákoknak, akik nem azon a területen tanulnak, ahová vágynak? Mikor lépjenek ki a megszokott mederből, hogy a megfelelő tanulmányokat folytassák? 

Minél hamarabb, ha erre lehetőségük van. Tizennyolc éves korban még sokan nem mindig tudják, hogy valójában mivel szeretnének foglalkozni. Ezért az első választásuk nem feltétlenül a legszerencsésebb. Ugyanakkor ezek a kerülőutak is hasznosak lehetnek, minden tapasztalat értékes. Én nem bánom, hogy az orvosin kezdtem, és a gyárban eltöltött időre is szívesen emlékszem.  

Miért jó a Rényiben kutatni, holott bárhol a világon kutathatna?

A Rényiben rengeteg jó matematikussal lehet beszélgetni. Nemzetközi a légkör, sok hazai és külföldi  fiatal és idős dolgozik együtt.

Kutatócsoport: