Dátum:
2022-03-01 - 2026-02-28
Forrás:
NKFIH
Azonosító:
RRF-2.3.1-21-2022-00006
Keretösszeg:
8 320 339 520,.-Ft
Bemutatkozás:

A konzorcium vezetője: Szegedi Tudományegyetem

Konzorciumi tagok:

Semmelweis Egyetem
HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet
HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont
HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet
Óbudai Egyetem
Eötvös Loránd Tudományegyetem
Szegedi Biológiai Kutatóközpont
Pázmány Péter Katolikus Egyetem
HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont
Pécsi Tudományegyetem
HUN-REN Állatorvostudományi Kutatóintézet
HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont
Állatorvostudományi Egyetem
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Neumann Nonprofit Közhasznú Kft.

Projekt összköltsége: 8 320 339 520.-Ft

HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet támogatási összege: 200 000 000.-Ft

Támogatás mértéke: 100%

A jelenleg is zajló világjárvány során világossá vált, milyen nagy szükség van a megbízható adatokon és evidenciákon alapuló, mély, tudományos igényű elemzésekre. A projekt víziója, hogy megteremtse hazánkban az adatokra és elemzésekre épülő döntéselőkészítések tudományos bázisát mind az egészségügy, mind a járványvédekezés, mind az ökológiai rendszerek területén. A három terület összefonódásával az innovatív surveillance rendszerek, a big data módszerek és a matematikai modellezés által új szinergiák jönnek létre.
Az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium összefogja és koordinálja az országban eddig szigetszerűen működő kutatócsoportokat, elősegítve a hálózatosodást, és egyben létrehozva egy olyan kollaboratív kutatói közösséget, amely a nemzetközi színtéren is komoly jelentőséggel bír.
A projekt divíziós területei a járványmatematika, a járványökológia, az invázióbiológia és az adatvezérelt egészség.

Az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium konzorciumának szakmai vezetője, Dr. Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem matematikusa.
A kutatói hálózat a „One Health” („Egy Egészség”) koncepciót vallja magáénak, amely felismeri, hogy az emberek egészsége szorosan összefügg az élővilág és a közös környezetünk egészségével.
A nemzeti laboratórium azt vállalja, hogy a magyar társadalmat a jövőben lehetségesen veszélyeztető kórokozókat, terjesztőiket, élőhelyeiket széles körűen monitorozza, ezek kockázatát elemzi, az epidemiológiai adatok feldolgozásából előrejelzéseket készít, valamint adatalapú diagnosztikai eszközökkel segíti az egészségügyi ellátást és irányítást. E komplex tevékenység Dr. Röst Gergely szerint megalapozza majd egy nemzeti epidemiológiai előrejelző rendszer létrehozását.