2024. 08. 04.

A Nature Communications alkalmazott fizika és matematika kategória legérdekesebb cikkeit bemutató 2024. 06. 07-én megjelent válogatásába került be Pete Gábor és Timár Ádám, Sigurdur Örn Stefánssonnal, Ivan Bonamassannal, valamint  Pósfai Máronnal közösen írt cikke.
 

Intézetünk matematikusai jelentős előrelépést értek el a fizikai hálózatok modellezése és szerkezetének elemzése terén, hálózatkutatókkal együttműködve a DYNASNET projekt keretében. Munkáikat a Nature Physics and Nature Communications folyóiratokban publikálták, utóbbi cikket pedig a folyóirat az egyik legérdekesebbként emelte ki alkalmazott fizika és matematika kategóriában.

A fizikai hálózatok egy friss fogalom, ami a hálózatokat nem egyszerű térbe ágyazott gráfként ragadja meg, hanem a csúcsok és élek fizikai objektumok lesznek, melyek nem lóghatnak egymásba. Ez egy fontos szempont az agyi konnektómok, érhálózatok, folyami hálózatok stb. modellezéséhez. Pósfai, Szegedy és munkatársaik munkájában a hangsúly azon van, hogy az összekötő élek fizikalitása miként okoz zsúfoltsági átalakulást a hálózat szerkezetében, még akkor is, ha az élek összmennyisége elhanyagolható. Pete, Timár és munkatársai hálózatok hálózatát vizsgálják új modelljükben, ahol egy háttér-gráf véletlenszerűen fejlődő részgráfjai kapcsolódnak egymáshoz pontszerű szinapszisokon keresztül. A fizikalitás hatását a hálózati struktúrára egy új eszköz, a fizikai Laplace operátor bevezetésével mérik.

 

A gyümölcslégy agyának két neuronja, a köztük lévő szinapszisokkal.

 

A Duna vízgyűjtő hálózata.

 

 

A teljes cikk itt található: 

Ezúton is gratulálunk!!!