2022. 12. 05.

Nemcsak a díjazottakat ünnepeljük idén, hanem a húszéves Prima Primissima Díjat is, amely Demján Sándor kezdeményezésére jött létre és széleskörű társadalmi összefogásra talált” - mondta a díjátadón Csányi Sándor, hozzátéve, hogy „ami az egyes kategóriákat összeköti, az a verseny, ez szüli azokat a teljesítményeket, életutakat, amelyek a legjobbakat megkülönböztetik a többiektől.”

Lovász László matematikus az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 1971-ben szerzett diplomát. A Széchenyi-nagydíjas, Bolyai János alkotói díjas matematikus munkásságának köszönhetően az elméleti számítógép-tudomány és a diszkrét matematika a modern matematika központi területeivé válhattak. Elsősorban kombinatorikával és számítógéptudománnyal foglalkozik. A Szent István-renddel és Corvin-lánccal kitüntetett, Abel-, Kiotó- és Wolf-díjas tudós a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az amerikai National Academy of Science rendes tagja. 2014 és 2020 között az MTA elnöke volt, jelenleg a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora. Több mint háromszáz tudományos publikáció és tíz könyv szerzője vagy társszerzője.

Még MTA elnöksége alatt két kollégájával együtt elnyerte az Európai Kutatási Tanács hat évre szóló Synergy Grant támogatását, ez a nagyszabású kutatási projekt jelenleg is tart. A SYNERGY – DYNASNET ERC kutatócsoportban Lovász László (Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet), Jaroslav Nešetřil (prágai Károly Egyetem) gráfelméletre szakosodott matematikusoknak és Barabási Albert-László (CEU, Budapest) hálózati tudomány vezető szakértőjének együttes célja a dinamikus hálózatok matematikailag megalapozott elméletének felépítése. Meg akarják változtatni a komplex rendszerek megértését és előkészítik az alkalmazásának alapját több tudományágban.

Gratulálunk a díjhoz!

Forrás: mta.hu