
A Lányok Napja egy országos STEM területekhez közel álló szakmákat népszerűsítő pályaorientációs nap diáklányok részére. Ezen a napon felsőtagozatos általános- és középiskolás lányok látogatják meg az ország vállalatait, egyetemeit és kutatóintézeteit, ahol interaktív programokon keresztül, gyakorló szakemberektől ismerhetik meg a tudományok, a technológia és az informatika világát. Az eseményt a Nők a Tudományban Egyesület immár 9. alkalommal szervezi meg, intézetünk idén második alkalommal csatlakozik a rendezvényhez. Az idei programkínálatunkat online formában hírdettük meg.
Ecsedi Boglárka tartotta a bevezető előadást (Foto: NKFIH)
A Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium végzős hallgatója a 29. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen nyert I. díjat 2019-es projektjével, amelyben különleges tanulóalgoritmussal derítette fel a tengerek és óceánok visszaáramlásait, amelyek kiszámíthatatlansága világszerte rengeteg halálesetet okoz. Idén nyáron meghívták gyakorlatra a Bécsi Orvostudományi Egyetemre, ahol egy kutatócsoport munkájában vehetett részt. Beszámolójában megosztotta kutatási tapasztalatait, s jövőbeli terveit a mesterséges intelligencia kutatása területén.
Ezt követően három fiatal matematikus hölgy tartott workshopot.
Az online csatorna ellenére Földvári Viktória: A hajfonás matematikája címmel, igen jól sikerült kreatív foglalkozásba vonta be az otthon fonalakkal, szalagokkal alkotó lányokat.
A foglalkozás során játékosan, fonatok készítése közben a topológia alapjait valamint a fonatok matematikai jelentőségét ismerhette meg a hallgatóság. Kiderült, hogy a fonatok mögött érdekes matematika rejlik.
Benkő Beatrix doktoranduszként a Mesterséges Intelligencia kutatócsoportban kutat. Tőle arról hallhattak a lányok, milyen kutatások folynak intézetünkben, miért érdemes az egyetemen matematikát hallgatni, s hogyan lehet már egyetemistaként egy kutatócsoport tagjaként megalapozni a kutatói életpályát. Bátorította a hallgatóságot, hogy aki érdeklődik az MI téma iránt, bátran vegye fel a kapcsolatot a kutatócsoport tagjaival.
Backhausz Ágnes: Elágazó folyamatok és szerepük járványterjedés modellezésében címmel a víruskutatás területére kalauzolta el a hallgatóságot.
"Képzeljük el, hogy egy osztódással szaporodó, egysejtű élőlény élete során 1/3 valószínűséggel 0, 1/3 valószínűséggel 1, 1/3 valószínűséggel 2 utódot hoz létre. Majd pedig az utódainak mindegyike tovább szaporodhat, szintén véletlenül: egymástól függetlenül, ugyanezen valószínűségek alapján. Az ő utódaik úgyszintén, és így tovább a végtelenségig -- vagy a kihalásig, amikor bekövetkezik az, hogy egy generáció egyetlen tagja sem hoz létre új utódot, és megáll a folyamat. Mire számíthatunk: mennyi a valószínűsége a kihalásnak, és várhatóan mikor következik be? Mennyire viselkedik másképp a folyamat, ha az 1/3-ok helyett más valószínűségeket, vagy a 0, 1, 2 helyett más értékeket választunk?"
A program első felében példákon keresztül, interaktív workshop keretében megvizsgálta a diákokkal a különböző lehetőségeket, és a várható érték fogalmát bevezetve a fenti kérdésekre választ adó matematikai eredményekkel is megismerkedtek. Ezután pedig arról beszélgettek, hogy mikor lehet jó ez a folyamat a járványterjedés modellezésére, és hogy milyen más matematikai módszerek állnak rendelkezésre akkor, amikor ez az eszköz nem használható.
Reméljük a résztvevőknek sikerült a témákkal felkelteni az érdeklődését a matematika iránt.
Találkozzunk a következő Lányok Napján!
Sz.N.