2016. 06. 20.

Huszonöt magyar és külföldi fiatal posztdoktor kapcsolódhat be három éven át a legeredményesebb hazai tudományos műhelyek munkájába a Magyar Tudományos Akadémia új, először idén tavasszal meghirdetett Prémium Posztdoktori Kutatói Programjának keretében. A nyertesek között minden nagyobb tudományterület művelői megtalálhatók.

Az egyik legfontosabb kutatói pályaszakasz a tudományos fokozat megszerzése utáni időszak. A kutatói pályaív posztdoktori periódusában jelent támogatást az az új program, amelyet 2016 márciusában hirdetett meg az MTA elnöke. A Prémium Posztdoktori Kutatói Programra olyan 40 évesnél fiatalabb kutatók pályázatát várta a Magyar Tudományos Akadémia, akik szakterületük legelismertebb külföldi vagy hazai egyetemeinek valamelyikén szerzett tudományos fokozattal (PhD vagy DLA) rendelkeznek, önálló, nemzetközi szinten is jelentős eredményeket értek el, és kimagasló színvonalú kutatási programot állítottak össze.

A Prémium Posztdoktori Kutatói Programra 127 pályázat érkezett. Közülük 25-en nyerték el az MTA támogatását, amely 2016 szeptemberétől kutatási terveik megvalósítására, valamint más kiválósági programokra (Lendület, ERC) való felkészülésre nyújt számukra lehetőséget.

A kiszámíthatóságot és stabilitást jelentő program egyúttal hozzájárul a fiatal kutatógeneráció mobilitásának erősítéséhez is. Lehetővé teszi külföldi kutatók hazai kutatásokba való bevonását és külföldről hazatérő fiatal kutatók bekapcsolódását a legkiválóbb hazai kutatóhelyek munkájába.

A Prémium Posztdoktori Kutatói Programra benyújtott pályázatokat két szakaszban értékelték. Először két-két, a szűkebb szakterülethez értő hazai, illetve külföldi szakértő készített anonim bírálatot. A második szakaszban az MTA elnöke által felkért nyilvános értékelő zsűri – az anonim bírálatok értékeléseit figyelembe véve – három tudományterületi szekcióban egyenként értékelte a pályázatokat, és javaslatot tett a támogatandó pályázatokra és azok sorrendjére. A javaslatokat ezután az Akadémiai Kutatóintézetek Tanácsa (AKT) tárgyalta meg, majd véglegesítette az eredményt. A végső döntést pedig ez alapján az MTA elnöke hozta meg.

A nyertes posztdoktor kutatók havi bruttó 500 000 forint támogatást kapnak 2016. szeptember 1-jétől 36 hónapig. Ezenkívül kutatási tervük megvalósítása érdekében évi maximum bruttó 2,4 millió forint értékben további támogatást is igényelhettek, amelyet a kutatáshoz szükséges tárgyi eszközökre, a kutatás közvetlen dologi költségeire, konferencia-részvételre, utazási és lakhatási költségekre használhatnak fel.

Forrás: MTA