2024. 07. 08.

 

 

 

 

 

A világ leggazdagabb matematikusa által létrehozott Simons Foundation együttműködésével tart nyári iskolát és konferenciát Budapesten a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet által alapított Erdős Center. A Simons Foundation alapítóját, az idén májusban 86 éves korában elhunyt amerikai James Harris Simonst, a világ 51. leggazdagabb emberének tartották, nettó 31,4 milliárd dollárra becsült vagyonával.

 

Megtiszteltetés és külön öröm számunkra, hogy a Simons Foundation együttműködik a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézettel és Budapesten rendezhettük meg az „Új struktúrák az alacsony dimenziós topológiában” című nyári iskolát, ahol az alacsony dimenziós topológia témáiról és technikáiról hallhattak előadások a Rényi Intézetben és a Gólyavárban 2024. július 1-5. között a résztvevők. Az eseményhez kapcsolódóan július 8-12. között konferenciát is szervezünk szintén az alapítvány támogatásával, a Rényi Intézet által alapított és fenntartott Erdős Center égisze alatt.” – mondta el Stipsicz András matematikus, a HUN-REN Rényi Matematikai Kutatóintézet igazgatója.

 

Az 1938-ban született James Harris Simons a legjobb amerikai egyetemeken tanult matematikát, a vietnami háború idején pedig kódtörőként dolgozott és meg is fejtett egy szovjet katonák által használt kódot. A Stony Brook Egyetemen – a New-York-i Állami Egyetem egyik kampuszán – volt tanszékvezető, amikor átnyergelt az üzleti életre, ahol aztán a kvantitatív befektetések királyává, minden idők legsikeresebb alapkezelőjévé vált. A Renaissance Technologies hedge fund 1978-as megalapításával innovatív módszerekkel kezdett kereskedni, az algoritmusokat és matematikai modelleket egyedülállóan használva. Vezetésével a Medallion alap átlagosan több mint 60 százalékos éves hozamot ért el harminc éven át, és több mint 100 milliárd dollárnyi nyereséget termelt a befektetőknek.

 

Jim Simons nagyon sokat invesztált a matematikába. A Simons Foundation néven létrehozott alapítványán keresztül a matematikai tudományok oktatásának fejlesztését is fontosnak tartotta. Mint matematikus, (témavezetőjével, Shiing-Shen Chernnel) kidolgozta a ma Chern-Simons elméletnek nevezett módszert, mellyel hozzájárult a húrelmélet fejlődéséhez, elméleti keretet adva a geometria és a topológia kvantumtérelmélettel való ötvözéséhez. A Simons támogatási hálózat nemcsak kutatóintézeteket, de kutatási témákat is finanszíroz, ilyen például az alacsony dimenziós topológia is” – mutatott rá Stipsicz András.

 

Az alacsony dimenziós topológia keretében olyan jelenségeket próbálnak megérteni, amelyek egy-, két-, három- vagy négy-dimenziós terekben lépnek fel. Például, hogy mi lehet a téridő alakja, vagy, hogy egy egy-dimenziós alakzat (egy csomó) milyen formát vehet a három-dimenziós térben, és mit határolhat a negyedik dimenzióban.

All