2024. 07. 08.

A 2024. július 8-12. között Budapesten, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet és a Bolyai János Matematikai Társulat által közösen szervezett Sum(m)it 280 című matematikai konferencián négy, nemzetközileg elismert magyar matematikus, Frankl Péter, Füredi Zoltán, Győri Ervin és Pach János munkássága előtt tisztelgett a világ minden részéről érkező több mint 200 résztvevő.
„A Sum(m)it280 cím egy szójáték, hiszen a négy matematikus mindegyike a hetvenedik születésnapját ünnepli, ami összeadva 280. Másrészt a Sum(m)it jelenti a csúcstalálkozót, de arra is bíztat, adjuk össze a számokat."– világította meg a címadás hátterét Miklós Dezső matematikus, a konferencia egyik szervezője. Füredi Zoltán, Győri Ervin és Pach János jelenleg is a Rényi Intézetben dolgoznak, mindhárman a Magyar Tudományos Akadémia tagjai, Frankl Péter pedig, aki az akadémia köztestületi tagja, 1988 óta Japánban tevékenykedik. Együtt összesen 1459 nagyhatású cikket írtak már.

 

Rényi Summit 280

 

A konferencia két csúcselőadója Noga Alon, valamint Lovász László, a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora volt.

Noga Alon, a Princeton Egyetem és a Tel-Aviv Egyetem professzora kombinatorikában alkotott maradandót, idén pedig (öt nappal a budapesti előadása előtt) megosztva nyerte el a Wolf-díjat, amit 1978 óta adományoz a Ricardo Wolf által létrehozott alapítvány. Az izraeli professzor, aki sok szállal kötődik hazánk kutatóihoz, The combinatorics of distance problems című nyitóelőadásában a magyar matematikát és a négy kiemelkedő magyar barátját méltatta.

 

A szintén Wolf-díjas Lovász László pedig a szubmoduláris függvényekről és matroidok (a modern matematika egy újnak számító fogalma) határértékeiről tartott plenáris előadást.

 

 

A születésnaposokat nem csak tanáruk, Katona Gyula Széchenyi-díjas matematikus, a Rényi korábbi igazgatójának személye fogja össze, hanem a diszkrét matematika is. A „diszkrét” ebben az esetben nem a tapintatosságot jelöli, hanem azt, hogy e matematikai ág művelői folytonos vonallal nem lerajzolható objektumokkal, például különálló pontokkal, halmazokkal, egyenesekkel dolgoznak, amelyek egymástól elválasztva, azaz diszkréten helyezkednek el. Az ötnapos konferencián több mint 100 előadást hallgathattak meg a résztvevők a témakörben, elsősorban a kombinatorika, a gráfelmélet, a diszkrét geometria kérdéseiről. A 12 plenáris előadó közül nyolcan az ünnepeltek tanítványai, akik már maguk is elismert matematikusok.

„A magyar matematika elismertsége átlagon felüli a világban, s azon belül éppen a diszkrét matematika a koronaékszer: világszínvonalú iskola volt, van, és reményeink szerint lesz is Magyarországon. Elég csak Szemerédi Endrére és a már említett Lovász Lászlóra gondolnunk, akik a matematikai Nobel-díjnak számító Abel-díj birtokosai is, és akik Magyarországon kutatva érték el ezt a hatalmas sikert” – fejtette ki  Miklós Dezső igazgatóhelyettes.

 

forrás: hun-ren.hu

 

All