5. Lie csoportok, Lie algebrák

A másik jegyzet kicsit más szemszögből vizsgálja a Lie csoportokat. Ezzel a fejezettel párhuzamosan érdemes áttekinteni a következő részeit:

1. Definíció:
Lie csoport
Egy G sokaságot, ami egyúttal csoport is, és a csoportműveletek végtelen sokszor differenciálható függvények, Lie csoportnak mondunk.
2. Definíció: Legyen G egy Lie csoport. Egy HG részcsoportot zárt részcsoportnak mondunk, ha egyszerre részcsoport, és zárt halmaz. Akkor pedig, ha minden hH pontnak van olyan környezete, amelyben h az egyetlen H-beli pont, diszkrét részcsoportnak nevezzük. Lie csoportok között folytonos homomorfizmusnak nevezzük azokat a homomorfizmusokat, amelyek egyúttal folyonos függvények.

Sok-sok Lie csoportot találsz a másik jegyzet Mátrix csoportok fejezetében. Mivel mindegyik megadható egyenletekkel, könnyen látható, hogy mindannyian zárt részcsoportok GL(n,)-ben. Cartan alábbi tételéből következik, hogy valóban Lie csoportok.

3. Tétel:
Cartan tétele
Egy Lie csoport zárt részcsoportja mindig részsokaság - tehát maga is Lie csoport. Egy zárt részcsoport pontosan akkor diszkrét, ha 0 dimenziós. Lie csoportok között minden folytonos homomorfizmus végtelen sokszor differenciálható.
4. Definíció:
egyparaméteres részcsoport
Legyen G egy Lie csoport. A ϕ:G folytonos homomorfizmusokat egyparaméteres részcsoportnak hívjuk. Cartan tétele miatt ϕ végtelen sokszor differenciálható. Fontos: az egyparaméteres részcsoport nem csak egy részcsoport, de paraméterezve is van! Ha ugyanezt a részcsoportot másképpen paraméterezzük, akkor egy másik egyparaméteres részcsoportot kapunk.

Először a mátrix Lie csoportokat, GL(n,) zárt részcsoportjait vizsgáljuk.

5. Tétel:
egyparaméteres részcsoportok GL(n,R)-ben
Minden Agl(n,) mátrix meghatároz egy egyparaméteres részcsoportot: te tA Az A mátrix az egyparaméteres részcsoport generátora. Így megkapjuk GL(n,) minden egyparaméteres részcsoportját.
6. Definíció: Cartan tétele szerint GL(n,) zárt részcsoportjai Lie csoportok. Ezeke mátrix Lie csoportoknak hívjuk. Egy mátrix Lie csoport Lie algebrája nem más, mint az 1 pontbeli érintő tere, a 0 -ba eltolva. Ez egy altér az összes mátrixok terében, gl(n,)-ben. Sőt, zárt a Lie zárójel műveletre, tehát nem akármilyen altér, hanem rész Lie algebra.
7. Tétel: Legyen GGL(n,) egy zárt részcsoport, és ggl(n,) a Lie algebrája. Minden Ag mátrix egy te tAG egyparaméteres részcsoportot generál. Ez megfordítva is igaz: minden G-beli egyparaméteres részcsoportot egy g-beli mátrix generál: a részcsoport (mint görbe) érintő vektora az 1 pontban.
8. Megjegyzés: A 7. Tétel könnyen következik a Picard-Lindelöf tételből: az egyparaméteres részcsoportot leíró differenciálegyenletnek van megoldása GL(n,)-ben is és G-ben is, és az egyértelműség miatt ez a két megoldás egy és ugyanaz. Azt is könnyen láthatjuk, hogy az érintőtér valóban Lie algebra (Lásd az 6. Definíciót). Ehhez a Mátrixok Lie zárójelét kell kifejezni a csoportműveletekkel. Az exponenciális leképezés hatványsorából leolvasható: [A,B]=lim t0 log(e tAe tBe tAe tB)t 2
9. Megjegyzés: A 7. Tétel mutatja, hogy egy GGL(n,) zárt részcsoport Lie algebrája pontosan azokból az A mátrixokból áll, amelyekre e tAG minden t számra. Ezt azonban elég leellenőrizni 0 -hoz közeli t értékekre, hiszen azok generálják az egész e tA csoportot. Erről szól a következő tétel:
10. Tétel: Legyen GGL(n,) egy zárt részcsoport, jelölje ggl(n,) a Lie algebráját. Ha az exponenciális függvény a g alteret teljes egészében a G csoportba viszi, és fordítva, G egységelemhez közeli elemeinek logaritmusa g-ben van. Tehát az exponenciális függvény egy-egy értelmű megfeleltetést ad g nullához közeli elemei és G egységelemhez közeli elemei között. Ezért g-t úgy is kiszámolhatjuk, hogy a G csoport 1 -hez közeli elemeinek a logaritmusát vesszük: ezek kifeszítik a g alteret.

(A)
Invariáns vektormezők

Ezt összefoglalva:

11. Definíció:
Lie csoportok Lie algebrája
Egy G Lie csoport Lie algebrája a rajta értelmezett invariáns vektormezők Lie algebrája. Az (A) számítás mutatja, hogy ez azonosítható az 1 pontbeli érintővektorok terével, és az egyparaméteres részcsoportok halmazával is.
12. Megjegyzés: Legyen G egy Lie csoport, g a Lie algebrája. Minden Ag elemhez tartozik egy ϕ A:G egyparaméteres részcsoport. Az Aϕ A(1 ) leképezést exponenciális leképezésnek hívjuk, jelölése: exp:gG. Könnyen látható, hogy mátrix Lie csoportokra ez valóban a jól ismert mátrix exponenciális függvény. A Hausdorff-Campbell-Baker-formula is érvényes minden Lie csoportra.
13. Tétel: Minden véges dimenziós Lie algebra izomorf egy Lie csoport Lie algebrájával. (Általában több ilyen Lie csoport is van.)

Lie csoportok és Lie algebrájuk kapcsolata.

(B)
Lie csoport - Lie algebra kapcsolata